رصد کننده چیست و چگونه میتوان آن را غیر فعال کرد؟

 

رصد کننده‌ها عواملی هستند که نحوه رفتار کاربر را در اینترنت ثبت می‌کنند و از آن برای نمایش محتوا بر اساس نیاز  کاربر استفاده می‌کنند.البته شرکت‌های رصد کننده ادعا می‌کنند که از این داده‌ها ناشناس و بدون در نظر گرفتن نام کاربر می‌باشد. شاید شما دوست داشته باشید اینترنت برحسب نیازها و علایق شما نمایش داده شود..

خیلی از شرکت‌ها از هر روشی برای جمع‌آوری جستجوی کاربر و اطلاعات شخصی کاربران پرهیز نمی‌کنند شراکت‌هایی مانند گوگل حتی تا جایی پیش‌رفته‌اند که محتوای ایمیل رمزگذاری شده را خط به خط می‌خوانند تا بتوانند به نیازها و علایق کاربران دست پیدا کنند بعضی از این روش‌ها به‌قدری پیچیده هستند که نمی‌توان به‌راحتی از زیر ذره‌بین آنها خلاص شد

نحوه عملکرد:

 

با توجه به روش های گوناگون مورد استفاده توسط رصد کننده ها، دیگر نیازی نیست تبلیغ ها در معرض نمایش باشند  با جایگذاری تبلیغ در بین محتوای اصلی سایت تبلیغ و محتویا هدف محو می باشد و شما به اشتباه به عنوان مطالب اصلی از آن استفاده می کنید و حق تشخیص تفاوت و تمایز تبلیغ از محتوای  اصلی سایت از شما گرفته خواهد شد.

            Facebook Like button

 امروزه تقریبا  در همه جای نت قدم به قدم جا سازی شده است. با هر بار کلیک بر روی این دکمه اطلاعات خصوصی خود به فیس بوک هدیه می دهید. برای کسب اطلاع بیشتر فقط کافیه سرچ بکنید: -----> bit.ly/Y4aPO9

یا سرویس Disqus که الان تقریبا در زیر همه سایت های معتبر قرار گرفته و نظرات شما در کل اینترنت توسط یک نام کاربری جمع میکند که معمولا هویت واقعی شما در محیط مجازی شبکه های اجتماعی می باشد برای همین هویت نظر دهنده قابل رویت هست حالا آیا این قابلیت استفاده ایی غیر از سهولت در ارسال نظر در زیر خبر ها و نوشته های مختلف انلاین ندارد؟!

موارد زیر تعدادی از مشخصه هایی هست که این سرویس از شما گرداوری میکند هر چند بنا بر ادعای آنها همانند بقیه این سرویس ها بیان میشود که نام شما مجهول و گمنام می ماند اگر هم حقیقت داشته باشد تفاوت زیادی در خیلی از نتایج موضوع نخواهد داشت.

  • IP address
  • browser version
  • installed plugins
  • exit links

البته هنوز روش های تشخصی رفتار و علایق کاربران با دقت زیاد صورت نمیگیرد و الگریتم های به کار رفته بدون خطا نیست.

میزان و حد حریم خصوصی شما به اضای بر طرف شدن نیاز های شخصی شما و خصوصی سازی نحوه نمایش محتوا به نیاز کاربر ، این تناسب چیزی هست که بسته به ملاک های افراد ، نتایج و درست و غلط متفاوتی خواهد داشت.

شناسایی رصد کننده ها:

افزونه هایی مانند Collusion  برای کروم و اپل سافاری و Collusion برای فایرفاکس کمک میکنند رفتار رصد کننده ها و سایت هایی که ما را قدم به قدم دنبال می کنند را شناسایی کرده تا توسط ابزار لازم آنها را مهار کنیم.

 

Gary Kovacs(رئیس بنیاد موزیلا):

در فیلم زیر با دلیل الزام استفاده ازا ین افزونه و نحوه عملکرد آن آشنا شوید

فیلم Tracking the trackers (تعقیب رصد کننده های اینترنتی)

مهار رصد کننده ها:

البته راه هایی هم هست مثل گزینه جدیدی که در مرورگر ها قرار داده شده به اسم من را رصد نکن و افزونه هایی مثل گوگل Google Analytics Opt-out و Google Opt Outs و  Google IBA Opt out افزونه های مشابه ، توجه داشته باشید "محدود کردن" و "غیر فعال کردن" رصد کننده ها دو امر کامل متفاوت هست! پس قبل از استفاده به نحوه کار و نتایج این افزونه ها دقت کنید!

در این بین شرکت هایی هم وجود دارند که بر این ادعا هستند که رفتار رصد کننده ها را کنترل و مهار میکنند و حتی تا حد زیادی غیر فعال میکنند.

 بعضی از این شرکت ها زیر مجموعه شرکت های تبلیغاتی هستند و هدف  اصلی آنها برای ممناعت از رصد شدن شما کاملا شفاف نیست شاید یک دلیل مهار قابلیت های رصد کردن شرکت های رغیب و جمع آوری اطلاعات شخصی از روی افزونه های امنیتی خودشان و ارسال برای استفاده های مشابه می باشد.

بلاخره بر حسب حساسیت و سلایق شما میتوان میزان رصد شدن شما را در نت کم و کمتر کرد.

هر چه محتوای اینترنتی شخص ثالث (Third-party Web Components) مثل جاوا اسکریپت و رصد کننده ها و عکس و فلش و... در سایت بیشتر باشند مرور سایت سنگین تر و کند تر خواهد بود

معمولا رصد کننده ها هم شامل همین گروه می باشند. پس با غیر فعال کردن آنها نه تنها بلکه وبگردی را روان تر و رد پای خود در نت را کمرنگ تر و امنیت خود را افزایش میدهید حتی مرور نت سبک تر  وسریع تر هم خواهدشد.

گاهی بسته های امنیتی رصد کننده ها را خطر آفرین  تشخیص می دهند و رفتار های ویروس گونه در برخی از آنها شناسی و گزارش داده اند.

 

یکی از سایت های دانشگاه استنفرد در برسی که تفاوت و میزان اثر گذاری بهترین افزونه و نرم افزار هایی که از شما در مقابل رصد کنند ها محافظت میکنند کرده است.

 

 

 

 

 

همان طور که در شکل بالا ملاحظه میکنید بر اساس این تحقیق مشخص شده است که بین مشهور ترین  اپلیکیشن هایی که برای غیر فعال کردن رصد کننده ها وجود دارد

لیست های زد رصد کننده مرورگر Adblock Plus به مراتب از افزونه های رغیب پیشی گرفتند و نتیجه مطلوب تری را کسب کرده اند.

 برای کسب اطلاعات بیشتر از لیست Easy Privacy List و Fanboy Tracker List و لیست های مختلف افزونه Adblock Plus به نوشته:

 

افزایش امنیت و حذف تبلیغات زائد اینترنتی (برای همه مرورگرها)

مراجعه کنید.

توجه:  توجه داشته باشید که استفاده از این اپلیکیشن و افزونه ها به صورت موازی اصلا توصیه نمیشود چون موجب کندی و سنگینی و Crash پی در پی مرورگر شما خواهد شد و حتی ممکن هست اصل موضع که مهار رصد کننده ها باشد به خوبی صورت نپذیرد.

 در نتیجه استفاده از افزونه و نرم افزار های موازی و لیست های موازی Adblock Plus جدا خودداری کنید.

 برای آشنایی بیشتر با  رصد کننده ها و برسی های صورت گرفته  میتوانید توسط مقاله های موجود در نت اطلاعات خود را به روز کنید تا از حریم شخصی خود در محیط نت حفاظت کنید مقاله های jonathan mayer درباره رصد کننده ها در سایت دانشگاه استنفرد هم تامل برانگیز هست.

 

اریک اشمیت مدیر عامل گوگل: شاید در آینده برای بقا مجبور به حذف هویت خود شوید پس حریم خصوصی خود را جدی بگیریم.

/ 0 نظر / 1964 بازدید