فیلترهای حبابی:

 

 

خطر اول :حریم کاربر را می توان در لایه های مختلف بر اساس شدت حساسیت کاربر برسی کرد لایه اول خطر بر اثر بدافزار ها که به سیستم شما حمله میکنند می باشد که عموم افراد با نصب بسته های امنیتی و به روز کردن نرم افزار ها از این موضوع پیشگیری می کنند و خطرات را تا جای ممکن مهار می کنند. هر چند کاربران ایرانی خیلی به این مسائل به عنوان یک خطر و الویت مهم نگاه نمی کنند.

با توجه به توصیه های امنیتی که در یازده پست گذشته اشاره شده است میتوان تا حد قابل قبولی این خطر ها را محدود کرد

خطر دوم: خطر دوم انتشار بی موالات اطلاعات شخصی در محیط مجازی مسئله اینجاست که بعد از انتشار حتی با پاک کردن محتوا در بعضی مواقع اطلاعات در بایگانی شرکت ها ثبت میشود تا در صورت لزوم از آن استفاده شود و با ساختارها و الگریتم های پیچیده نتایج خیره کننده ایی از این اطلاعات کسب میکنند هر چند بیشتر خطر سوءاستفاده از طرف کلاه برداران و افراد سود جو می باشد.

 این خطر ها بسته به فرهنگ سازی در جامعه احساس خواهد شد مشخصا در جامعه ایی که به آلوده شدن سیستم خود اهمیت نمی دهند خیلی هم آگاهانه از حریم خصوصی خود محافظت نمی کنند و در نهایت،کاملا بی تفاوت نسبت به سیاست شرکت های اینترنتی رفتار می کنند.

خطر سومخطر سوم  محدود کردن کاربرها توسط شرکت های فعال در حوزه فن آوری اطلاعات توسط:

  1. رصد کردن کاربرها و مشخص کردن محتوای قابل نمایش به هر کاربر 
  2. تبعیض در نمایش نتایج جستجو بسته به ملیت , جنسیت و سن و سیاست های ملی توسط کشور های پیشرفته و سازمان های با نفوذ و شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنتی 
  3. استفاده ابزاری از خدمات امنیتی رایگان مانند anti-phishing و در عوض ثبت رفتار کاربر در محیط مجازی
  4. رصد کردن کاربر ها توسط مرورگر هایی مثل گوگل کروم توسط IP که به هر کاربر توسط مرورگر اختصاص داده می شود.
  5. جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران برای توسعه محصولات
  6. و خدمات مختلف دیگر مانند جمع آوری اطلاعات کاربران در در پوشش سرگرمی و تفریح 

 

یکی از مهمترین  نکات خوصوصی شدن نتایج جستجو می باشد که عواقب خصوصی شدن نتایج جستجو کاربر،محدود شدن نتایج مشاهده شده  است که کاربر را از بخش وسیعی از اینترنت محروم خواهد کرد.

 موسسه EFF با انتشار یک سرویس آنلاین به شما نشان خواهد داد که با توجه به مرورگری که استفاده میکنید چه نوع اطلاعاتی را در اختیار سایت های اینترنتی قرار خواهید داد:

https://panopticlick.eff.org/

 این تازه اطلاعاتی هست که کمک میکند صفحه اینترنتی به درستی نمایش داده شود بر اساس پیکسل صفحه نمایش فونت های نصب شده در سیستم و....

 

 

با استفاده از سرویس های مشهور حلقه ایی محدود به دور خود خواهید کشید و از طیف قابل توجه ایی از نتایج اینترنتی محروم خواهید شد. که این حریم بسته از روی علاقه مندی های شما شکل  می گیرد و به آن محدود میشود همین موضوع کمک می کند شما به موضوع حساس نشوید و البته ناخود آگاه از بعضی نتایج محروم و نتایج متفاوتی نسبت به دیگر کاربران ببینید.

 

البته دلیل اصلی این شرکت ها ایجاد فضایی هوشمند برای خصوصی سازی محتوا برای نتیجه سریع تر و مطلوب تر کاربران می باشد که البته با فیلترینگ هوشمندانه اینترنت را تبدیل به یک فضای ساختگی و محدود خواهد کرد.

 پس چه باید بکنیم؟

 

 برای باز کردن این حباب تصنعی باید به یک سری راه کار که در لینک اشاره شده توجه کنید :

 FixTracking.com و استفاده از جستجوگر های مستقل مانند duckduckgo

 

و سعی به استفاده از مرورگر های مطمئن کنید و با این وجود اطمینان کامل نکینید و تنظیمات لازم را بر اساس لینک بالا در مرورگر خود لحاظ کنید.

 

/ 1 نظر / 181 بازدید
RAMIN

عالی بود عجب دنیایی شده