سرویسهای کوتاه کننده لینک

 سرویسهای کوتاه کننده لینک به دلیل مشکلاتی مانند عدم توانایی در ایجاد لینک های کوتاه و محدودیت اشتراک گذاری لینکهای بلند به وجود آمده اند. و همچنین:

 1. گاهی از بی دقتی  و عدم اهمیت برنامه نویس ها در ایجاد آدرس های اینترنتی کوتاه و مناسب
 2. بعضی کارکتور های غیر متعارف در بعضی از سرویس ها قابل استفاده نیستند که موجب محدودیت هایی در اشتراک گذاری لینک میشود مانند کانال IRC و یا ایمیل ها و محدودیت هایی در بعضی از فروم ها
 3. محدودیت تعداد کراکتر مثل سرویس های توییت و پیام کوتاه و...
 4. بعضی از آدرس های اینترنتی مثل نتیجه جستجوی گوگل و یا آدرس های اینترنتی که حاوی کارکتر غیر لاتین هستند (مثل حروف فارسی) ، با چندین خط درهم به عنوان لینک مواجه خواهید شد که حاوی انواع حروم و کارکتر هل مختلف می باشد. این موضوع به خودی خود محدیدیت هایی  در هنگام انتشار لینک به همراه خواهد داشت.

  و همین عوامل موجب محبوبیت این سرویس ها شد.

لینک زیر با تعدادی از سرویس های کوتاه کننده لینک آشنا میشویم:

bit.ly/ShortenLink

البته این سرویس ها از لحاظ حریم خصوصی و مشکلات مختلف امنیتی مسائلی رو به همراه دارند.

تعدادی از مشکلات امنیتی در هنگام استفاده از کوتاه کننده های لینک:

 1. پیچیدگی بیشتر، اول از همه اضافه شدن یک آدرس اینترنتی بر روی آدرس اینترنتی اصلی که خود یک لایه اضافی در دسترسی به لینک ایجاد خواهد کرد که خود این مشکلات زیادی به همراه دارد. که حداقل یک یا دو درخواست و کنترل DNS و HTTP در بر خواهد داشت. که هم موجب کندی در دسترسی میشود و هم ممکن هست دسترسی به لینک با خطا مواجه شود.
 2. از دسترس خارج شدن،از کار افتادن همه لینک های کوتاه شده در صورتی که  سرویس کوتاه کننده لینک از دسترس خارج شود،گاهی بعضی سرویس ها در ماه میلیارد ها لینک کوتاه شده در سرور های خود ذخیره میکنند و حتی مهمترین سرویس ها مانند Bitly هم گاها دچار اختلال شدند که می تواند موجب شود تعداد بی شماری لینک در سرتاسر اینرتنت که به سختی قابل شمارش هستند از دسترس خارج شوند.
 3. نهان بودن مقصد، ظاهر لینک های مخفی مشخص نی مکند که با چه مقصد اینترنتی مواجه  هستید که موجب میشود سایت های اسپم از این سرویس ها به نحو احسنت برای گمراهی کاربر استفاده کنند و خصوصا با توجه به قابلیت خصوصی سازی لینک ها این موضوع حتی پیچیده تر هم خواهد شد.
 4. دزدی ترافیک، گاهی سرویس ها با کارگذاشتن تغییر آدرس های مجدد در درون یک لینک مخفی موجب افزایش میزان ترافیک سایت های مختلف میشوند تا آمار بازدید سایت های مختلف را بدون اطلاع کاربر افزایش دهند.و معلوم نیست چه تروجان ها و ویروس های مختلف ممکن هست منتقل کنند و  خطر آلودگی افزایش می یابد.
 5. محدودیت مسدود بودن سرویس های کوتاه کننده ، بعضی سایت ها از انتشار لینک های کوتاه شده ممانعت میکنند و محدودیت هایی بخواطر اسپم ها و مشکلات امنیتی اعمال کرده اند.
 6.  قوانین بین المللی بعضی کشورها و سرویس ها از انتشار کوتاه کننده ها ممانعت می کنند که خود یک محدودیت جدی محسوب میشود.استفاده از دامین ها شما را به قوانین آن کشور ارجاع میدهد مثلا دامین مشهور کوتاه ly مربوط به کشور لیبی میشود که سرویسی مانند vb.ly بخواطر قوانین داخلی لیبی در سال 2010 بسته شد.
 7. نامشخص بودن مقصد، معمولا لینک های کوتاه شده ترکیبی از اعداد و حروف کوچک و بزرگ لاتین هستند و با مضمون اصلی هیچ سنخیتی ندارند و شما نمیدانید که با کلیک بر روی لینک به چه مقصدی  منتقل خواهید شد.
 8. کاهش بازدید سایت، اگه شما یک بازار یاب اینترنتی هستید و به دنبال آمار SEO بالای سایت خود هستید نباید از این سرویس ها استفاده کنید معلوم نیست کاربرهای شما را به چه خطرهایی مواجه خواهد کرد و این مانع ایجاد یک برند موفق برای کار و کسب شما خواهد بود و آمار شما را هم تقلیل خواهد داد.
 9. قابلیت مشاهده تعداد کلیک هر لینک و مشخصات کاربرهای رجوع کننده به صفحه اینترنتی
 10. باز شدن صفحه یا صفحه هایی بدون اجازه و تمایل کرابر
 11. و....

در این بین مشهورترین سرویس کوتاه کننده لینک Bit.ly هستش. در زیر به تعدادی از مزایای این سرویس و عموم سرویس های معتبر می پردازیم.

1. کوتاه کردن لینک که به خودی خود  چند مزیت به همراه دارد:

 • راحتی بیشتر در استفاده و اشتراک گذاری لینک
2. خصوصی سازی آدرس لینک بر اساس نیاز کاربر
 • میتواند موجب منظم شدن محتوای مرتبط شود مثلا برای یک پروژه همه لینک ها را به یک اسم نامگذاری کنید و فقط با شماره گذاری بعد از یک یا چند نام تیپ برای لینک های بعدی بتوان همه را در یک ردیف کاری قرار داد.
3. دسته بندی کردن لینک ها بر اساس موضوع های مختلف ، شما با ایجاد حباب های مختلف در کاربر خود میتوانید لینک ها را بر اساس موضوع بندی تقسیم بندی کنید.
4. قابلیت مشاهده تعداد کلیک هر لینک و مشخصات کاربرهای رجوع کننده به صفحه اینترنتی در لینک زیر میتوانید به این قابلیتبرای چند سرویس معتبر را ملاحظه کنید:
http://blog.crazyegg.com/2012/06/14/url-shorteners-analytics/
 
 
 
نتیجه:

بر اساس مطالب گفته شده ملاحظه می کنید که کوتاه کننده های لینک در کنار مزیت های خوب و کاربردی مشکلاتی را هم به همراه دارند که باید با دقت و هوشمندی خاصی از این سرویس مفید در صورت نیاز بهره برد.
توجه داشته باشید برای صحت از سلامت لینک های انترنتی میتوانید از سایت
www.urluncover.com استفاده کنید .
 
این سایت با اسکل لینک کوتاه پس از اطمینان از عدم آلودگی آن را نمایش میدهد بر اسا ادعای سایت مذکور سازگاری آن با 100 سایت برتر کوتاه کننده لینک آزمایش شده و سازگاری کامل آن تایید شده است.
/ 1 نظر / 202 بازدید
کوتاه کننده لینک

مرسی پیشنهاد من کوتاه کننده لینک http://4win.ir لینک کوتاه+ درج تبلیغ شخصیتون در لینک کوتاهی که خودتون ساختید